Düsseldorf´da noel

 Uzun bir aradan sonra paylaşmam gereken bir çok dosyanın biriktiğini fark ettim. Bu araya neden olan şehirlerden birini, aynı zamanda ikinci memleketim diyebileceğim Düsseldorf´u sizlerle paylaşmak istiyorum.

Düsseldorf Silüeti

 Her ne kadar Düsseldorf´un gezilmesi görülmesi gereken yerleri paylaşsamda, bugün birazda Almany´da kışın habercisi olan Noele ve Weihnachtsmarktlara deyinmek istiyorum. Almanya´nın bir çok yerinde kurulan Weihnachtmarktlar, kışın soğuna rağmen hiçkimseyi oraları gezmekten alı koyamıyor. İnsanlar 4 hafta boyunca Hiristiyan inancına göre Hz. İsa nın doğum günü olan 24 Aralığa hazırlanıyor. Çam ağıçları o güne özel süsleniyor. Hiristiyanlar akşam aileleri ile toplanıp özel olarak hazırlanmış sofralarda birbirilerine hediyeler veriyor.

Düsseldorf Weihnachtsmarkt

Bu dönemde insanlar harıl harıl alışveriş yapıyorlar. Alman ekonomisinde özellikle bu aylara çok özen gösteriliyor. Bütün bir ülkenin geceleri özel ışıklarla aydınlanıyor…

KÖ Königsalle´nin kısaltması. Bu cadde Düsseldorf´un en ünlü caddesi. Burada çok özel markaların mağzalarının bulunduğunun altını çizmek gerekir.

Ren Nehri (Rhein)

Ren Nehri Almanya´nın güneyinde doğan ve batısından dolanarak Hollanda da Kuzey Denizi ne dökülen bir nehir. Nehir eskiden beri Almanya´nın ticaretinde çok büyük önem arz etmiş. Halen devam eden hammadde taşımacılığı önemini kaybetmiyor.

Hammadde taşıyan gemi…

İki yakayıda birleştiren bir çok köprü bulunuyor. Birbirlerinin çoğu kez benzerleri veya aynı oluşları, almanların düzene ve disipline merakını bir kez daha göz önüne seriyor…

Ren Nehri boyunca yaya yollarında güzel manzaralı bir yürüyüşün tadını hiçbirşeyin veremiyeceği garanti…

Karşı kıyıda bu eski evlerin manzaraları sizi hiç yaşamadığınız bir dünyaya götürebiliyor.

Bu ilginç bir şekilde budanmış ağaçlar şaşırtıyor.

Eğitime eskisi kadar olmasada önem veren almanlar, Ren Nehrinin kenarına bu mini kütüphaneyi herkesin kitap alıp okuyabileceği, yerine yenilerinin koyabileceği şekilde yapmış.

Eskişehir (Altstadt) diye hitap edilen bu bölge, eski binalarıyla ve onların korunmuş halleri ile hakkını veriyor.

Eyalet parlamentosu

Almanya´da eyalet sisteminin hakim olduğu yönetim sistemi her eyaletin kendine ait bir parlementosunun olması ihtiyaç haline geliyor. Bu gördüğünüz bina ise Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin parlamentosu. Mimarisi özellikle daire şeklinde inşa edilmiş. Fonksiyonalitesini dışarı vuran bu mimari yapı üstünde düşünülerek yapılmış. Genel kurulu salonunun formu daire ve halka açık oluşunu bol bol cam kullanarak vurgu yapılmış.

Eyalet parlamentosunun hemen yakınında bulunan Fernsehturm şehrin merkezine yaklaştığınızın sinyalini veriyor.

Düsseldorf çeşitli sektörlerde öncü bir şehir. Bir çok büyük şirket stratejik açıdan bu şehri tercih ediyor. Fakat reklamcılıkda Almanya için ayrı bir önem arz ediyor. Bu gördüğünüz Medienhafen (Medya Limanı) bunu simgeleyen en önemli unsurlardan biri.

Ren Nehri boyunca mimarileri ile göze çarpan bir çok hotele rastlamak mümkün.

Eski yapıları koruma konusunda başarılı olduklarını demeden geçemicem…

Düsseldorf tren istasyonunun 24 saat boyunca hiç durmadan devam eden yoğunluğu bu şehrin hiç durmadığının kanıtı…

Düsseldorf özel yayınları ile paylaşmaya devam edicem…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: