Gelibolu’ya vefa

Her Türk’ün mutlaka gitmesi gereken bir yer Gelibolu. Şuanda Türk olabilmemiz ve Türkiye Cumhuriyet’inin varlığının sebeplerinden biri. Düşman gemiler geçemesin diye, yüzbinlerce can gitmiş küçücük bir alanda. Çok zor koşullarda açlığa, susuzluğa, hatta uçan sineğe bile savaş eden askerler. Yardım için Türkiye’nin dört bir yanından gelen hemşireler ve doktorlar. Televizyonda bir çok film denk gelir ve izleriz. Fakat oraya gitmek çok ayrı ve sizde o duygunun var olduğuna şaşıracağınız bir duygu. İyiki gelmişim diceksiniz. Bence her Türk’ün bir vefa borcudur  gidip şehitlerin başında dua okumak.
Gelibolu’ya gittiğinizde mutlaka bir rehber eşliğinde gezin. Rehber detaylı bilgiler verip anekdotlar ve hikayeler anlatıyorlar. Kendiniz gezdiğinizde birçok cephenin hikayesini kaçırabilirsiniz.

Her bir mezar taşında bir değil, onlarca askerin ismi var…
Tören alanı…
Biz ailecek gittiğimiz tatilde Çanakkale’nin merkezinde bulunan bir otelde kaldık o yüzden Gelibolu’ya erken saatlerde tur eşliğinde geçtik. Turumuzu Wilusa Travel yaptı. Rehberimiz emekli bir öğretmendi ve Gelibolu yarım adasını bize anlatırken tüylerimiz diken diken oldu. Hiçbir soruyu yanıtsız bırakmadı 🙂
Sadece Türk’lerin değil, Anzac’larında birçok yerde şehitlikleri var Gelibolu’da. Onlarda sık sık Gelibolu’ya gelip şehitlerini anıyorlar.
57. Piyade Alayının, yani Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat eğitime tabi tuttuğu alayı, aşağıda gördüğünüz yerde düşmanı gözetlemiş ve savaşmışlar.

Bu anahtarlıkları almayı ihmal etmeyin ki, her anahtarı elinize aldığınızda aklınızın bir köşesinde şehitlerin verdikleri canlar sayesinde şimdi var olduğunuzu hatırlayasınız….
 
 
Kilitbahir
 
Kilitbahir kalesinin bugün ayakta olmasının en büyük sebeplerinden biri duvarlarının içinde bulunan havalandırma delikleri ve kanalları. Bu şekilde rutubetten korunan kale halen dimdik ayakta. Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet tarafından inşaatı yaptırılmış. Onun İstanbul’u feth edip yaptırdığı kale Çanakkale savaşındada önemli rol almış. İstanbul’un fethinden yüzyıllar geçmiş ama kale ismi gibi kilit bir rol oynamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: